O hnutí


Jak funguje hnutí Skutečná demokracie teď?

Základem hnutí jsou sněmy, kde můžou VŠICHNI lidé svobodně vyjadřovat své názory a kde se společně diskutuje nad společenskými otázkami všeho druhu, ale i nad praktickými otázkami, například o podobě konkrétní akce atd. Rozhodování probíhá dle principů přímé demokracie. Neexistuje žádné vedení, anebo VŠICHNI jsou vedení. Promluvit sám za sebe může kdokoli, odmítáme jakoukoli diskriminaci. Nebojte se zapojit, my jsme vy a vy jste my!
Hnutí organizuje nenásilné akce. Není napojeno na žádné politické strany, ani na oficiální odborové organizace. Hnutí spojuje jednotlivce, není sjednocující platformou již existujících organizací. Na shromáždění přicházejte sami za sebe,bez symbolů a vlajek politických stran a ideologií. Své názory samozřejmě můžete vyjádřit dle vaší vůle, od toho se scházíme.
Z praktických důvodů je diskuze sněmu moderována, moderátor však může být kdokoli z nás, tedy i z vás. Neskákejme si do řeči, ani nepokřikujeme! Nesnažme si uzurpovat sněm jen pro sebe! Existují tři základní gesta, kterými ukazujeme, co si o aktuální řeči myslíme. Otáčení rukou v zápěstí a loktech znamená souhlas, zkřížené paže nesouhlas. Točení rukama (připomínajíce mlýnek) znamená, že se mluvící osoba začíná opakovat.
Pro řešení dílčích úkolů vznikají pracovní skupiny, které se schází i mimo sněm, například Skupina pro internet, která se zabývá prezentací hnutí na internetu, nebo Skupina pro kreativitu. Kdokoli může být člen kterékoli skupiny, a zároveň se může podílet na činnosti libovolného množství skupin. Můžete rovněž založit novou skupinu s libovolným zaměřením, a vyzvat lidi, ať se přidají. Představivosti se meze nekladou.
Další možností organizace jsou diskusní kroužky, které jsou na rozdíl od skupin zakládány především za účelem debaty a výměny názorů. Téma může být obecné, nebo poměrně konkrétní, třeba důchodová reforma. Výstupy diskuze je pak možné přednést na sněmu, uveřejnit na webových stránkách hnutí… Kroužek si je samozřejmě může taky nechat pro sebe. Chcete se pobavit o něčem, co vás zajímá a třeba přitom najít i nové přátele? Založte Diskusní kroužek a vyzvěte lidi na sněmu, ať se zapojí!
Co je to Skutečná demokracie teď, kde nápad vznikl?
Hnutí Skutečná demokracie teď! (SDT, ve Španělsku Democracia Real Ya! – DRY) vzniklo na počátku roku 2011 na základě rozhořčení několika lidí, kteří byli nespokojeni se současným politickým vývojem ve Španělsku. Nápadu se chytly desítky, následně stovky a pak i tisíce rozhořčených, kteří uspořádali demonstrace 15. května.
Znamená to, že hnutí SDT reaguje na události ve Španělsku?
Ne tak docela. Po 15. květnu se hnutí i díky španělům žijícím v zahraničí rozšířilo po celé Evropě. V současné době existují stovky skupin SDT po celém světě, které reagují spíše na místní politickou situaci, než na dění ve Španělsku.
Co je to tedy ještě jednou to SDT?
SDT je politické hnutí rozhořčených občanů, kteří jsou nespokojení se současnou politickou situací. Hnutí je však nepolitické v tom smyslu, že nezastává jednotný politický proud, nehlásí se k levici ani pravici. Lze jej přirovnat k protestním hnutím v Československu před rokem 1989, která tvořili také lidé rozmanitého politického ražení, jež však spojovala touha po svobodě.
O co usiluje SDT?
Hnutí SDT nemá zatím konkrétní politické požadavky. V žádném případě neusiluje o politické posty, ani o získání moci. Smyslem hnutí není stát se novou politickou stranou. Spojujícím prvkem je spíše rozhořčení nad současným politickým systémem, přesvědčení, že politici nezastupují nás, ale peníze. Propojuje nás však nejen vymezení se vůči existujícímu, ale rovněž přesvědčení, že je třeba scházet se jako rovný s rovným a hledat společně cestu ven.
Co vám tedy vadí?
Domníváme se, že pojem demokracie se v současné době stal spíše neuskutečněnou frází. Domníváme se, že korupce, politické machinace (například s veřejnými zakázkami) či strategie „já na bráchu, brácha na mně“ nemá se skutečnou demokracií nic společného. Domníváme se také, že tohle vše se děje, neboť politici si zvykli, že jim vše prochází. A to je špatně.
Můžeme tedy o SDT mluvit jako o hnutí angažovaných lidí?
V zásadě ano. Hnutí SDT je hnutím rozhořčených lidí, kteří chtějí vlastními silami pracovat na posílení principů demokracie.
V mnoha vašich heslech se objevuje slovo „revoluce“, co pro vás tento pojem znamená?
Když se mluví o revoluci, v žádném případě se nemusí jednat o násilnou změnu. Hnutí SDT naopak zdůrazňuje principy nenásilí. Revoluce pro nás znamená především zásadní změnu ve fungování politické a ekonomické moci, kdy hlavním hybatelem nebudou již ratingové agentury, banky a jejich zkorumpovaní politici, ale my, obyčejní lidé.
Můžu se přidat k SDT?
Přidat se může každý, komu není lhostejný osud naší společnosti a je ze současného dění v Česku i ve světě rozhořčen. Můžete se přidat k již existující skupině SDT, nebo založit svoji vlastní ve svém městě, čtvrti, na škole…
Jaké jsou principy fungování SDT?
Skupiny SDT fungují na plně rovnostářských principech. To znamená, že nemají žádné vedení, žádnou osobnost v čele. Skupiny pořádají pravidelné sněmy, tedy setkání, na kterých má každý aktivista SDT stejné právo vyjádřit svůj názor a podílet se na rozhodování o budoucnosti dané skupiny SDT. V případě potřeby můžou členové SDT zakládat pracovní skupiny s různými praktickými úkoly (například propagace skupiny a hnutí). Je také možné založit diskusní kroužek, který se bude scházet mimo čas hlavního sněmu, řešit teoretické otázky dle svého zájmu a posléze třeba přednese zajímavé momenty vlastní diskuze na sněmu.